środa, 31 grudnia 2014

RYBY - ANIOŁY

Dzisiaj będziemy rozmawiać o rybach aniołach  - coś innego i ciekawego niż zwykle.

Co to takiego - ryba anioł na pewno nie ma skrzydeł anielskich, są to stworzenia o ciekawych barwach oraz rożnych rozmiarach żyjące na rafach koralowych. Mówi się że dzięki ich intensywnym zabarwieniu i wyraźnych wzorach są one ozdobami raf koralowych.

Jedna z fascynujących ciekawostek na temat ryb aniołów to jest to że ich ubarwienie służy jako tablica informująca o  ich wieku oraz o potrzebach pokarmowych,  jeżeli w okolicy pojawi ryba o podobnym ubarwieniu to stanowi ona zagrożenie - bo oznacza to że jest w tym samym wieku i ma takie samo zapotrzebowanie pokarmowe, co oznaczać że wtedy może nie wystarczyć jedzenia dla dwóch takich samych ryb. Natomiast jeżeli pojawi się ryba o innym ubarwieniu i wzorze to ryby te nie widzą już w niej zagrożenie dla własnego istnienia.

To proste - jeżeli wyglądasz jak ja - to nie masz co tu robić, a jeśli nie wyglądasz tak jak ja, to masz inny gust i nie będziesz mi zjadał to co jest moje.
(dobrze że u ludzi tak nie ma bo nie miała bym żadnej koleżanki w moim wieku :) ). 

A teraz trochę statystyki:
rozmiar od 10 do  60 cm - natomiast te które żyją w akwariach zazwyczaj są mniejsze niż te żyjące na wolności
wiek - żyją nawet do 20 lat


Oto kilka fotek pięknych wodnych aniołów:







wtorek, 30 grudnia 2014

IBIS - STAROŻYTNI EGIPCJANIN

Ibis jest niewielkim ptakiem. Ma on długi dziób który jest zakrzywiony jak łuk. Na świecie znanych jest około 25 gatunków  - większość tych gatunków żyje w Afryce i Ameryce. Żyją w koloniach, na obszarach bagiennych lub na mokradłach i tam zdobywają swoje pożywienie. Budują gniazda na drzewach a nawet na pólkach skalnych, a nawet na ziemi. Ibisy żywią się głównie rybami, skorupiakami i żabami (to trochę wygląda dla mnie jak dieta Francuska  - same smakołyki). Czasami swoimi krzywymi dziobami potrafią złapać małe zwierzęta które żyją w ziemi.

Ibisy można podzielić na Ibisy szkarłatne i Ibisy białe które pochodzą z Ameryki, natomiast Ibisy białe z czarną głową zamieszkują w Afryce, choć ostatnio zaczęły zamieszkiwać niektóre części Europy Zachodniej. 

Ibisy bardzo troszczą się o swoje pisklęta - karmią je specjalną papką z przetrawionego pokarmu rodziców (o matko dobrze że moja mama tego nie robiła).

Ale to co mnie zafascynowało w Ibisach, to ich historia, ponieważ były to ptaki czczone w starożytnym Egipcie. Archeolodzy podczas różnych wykopalisk odkryli bardzo dużo zmumifikowanych ibisów w grobach starożytnych Egipcjanin. Co wydaje się niesamowite że możemy teraz oglądać ptaki które żyły też setki lat temu.


 


poniedziałek, 29 grudnia 2014

OSTRONOS (białonosy)

Ostronos białonosy jest małymi ssakiem, i krewnym szopa pracza, żyje w lasach Ameryki Południowej i Środkowej, na całym świecie jest ich 4 gatunki. 
Ostronosy są wszystkożerne - zjedzą bezkręgowce, małe ssaki lub owoce - musicie przyznać że ich dieta jest bardzo ciekawa, ale nie wiem czy dołączyła bym do nich na obiad :). 

Żyją w stadach które liczą nawet 25 osobników - ale uwaga, uwaga stada są tylko samicze. Samce są dwa razy takie jak samice i prowadzą samotniczy tryb życia, dołączają do stada w okresie godowym. Samice mają od 3 do 7 małych i same zajmują się nimi - no tak tego to już nie skomentuję.

Są długie od 45 do 70 cm, a ich ogon ma nawet 70 cm, co oznacza że z ogonem mogą być nawet długie na 1,40 m, natomiast ważą tylko do 10 kg - długi ogon do takiej wagi.

Czyż nie jest on słodki??


KAZUAR HEŁMIASTY

Ostatnio czytałam nową książkę na temat zwierząt i napotkałam się na bardzo ciekawego ptaka który wręcz mnie zafascynował z powodu jego rozmiarów - jest to Kazuar Hełmiasty.

Kazuar jest to duży ptak  lądowy, który jest nielotem żyjącym w Nowej Gwinei oraz Australii. Ma około 1,70 m wysokości  i waży nawet  do 60 kilogramów. Jego upierzenie jest czarne ale jego szyję ozdabia piękny intensywny niebieski kolor i małe czerwone plamki. Na głowie kazuara jest kostna narośl w kształcie hełmu - stąd wzięła się nazwa ptaka. U jego nóg są średniej wielkości pazury które są ostre jak brzytwa. Samce kazuara są trochę większe od samic i bardziej upierzone niż samice. Te ptaki żywią się owocami choć nie pogardzą również jaszczurkami czy żabami  - (fe to chyba nie jest smaczne!!!).

Kazuary bronią swojego terytorium i potrafią być agresywne - (przy takim wzroście i wadze i z takimi pazurami to nie jest to nic dziwnego, bo kto by się nie wystraszył ptaka który ma taki wzrost - ja na pewno bym uciekała gdzie pieprz rośnie). W okresie godowym samiec buduje na ziemi gniazdo a samica znosi  w  nim  4 jaja  i natychmiast opuszcza gniazdo - (Och to smutne) -  opiekę  nad potomstwem przejmuje samiec i pilnuje je przez 2 miesiące, potem jak już się wyklują to przez następne 9 miesięcy jeszcze się nimi zajmuje - musicie przyznać że kazuar hełmiasty to bardzo piękny ptak, a samce muszą być strasznie opiekuńcze. 

Oto  kazuar: